τι; : εκδήλωση θεματική : από : Φάμπρικα Υφανέτ

Παρασκευή 21 Ιουνίου 2024 (χωρίς ακριβή ώρα) πμ

Ο ρόλος των καταλήψεων στον κοινωνικό ανταγωνισμό

20 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΤΑΛΗΨΗ ΦΑΜΠΡΙΚΑ ΥΦΑΝΕΤ

10ΗΜΕΡΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΓΕΝΕΘΛΙΩΝ

Παρασκευή 21 Ιούνη- Διήμερο συνάντησης καταλήψεων
18:00 | Ο ρόλος των καταλήψεων στον κοινωνικό ανταγωνισμό / Μορφές οργάνωσης και τρόποι λειτουργίας
Εισηγήτριες: Αλλότρια, Άνω Κάτω, Ζιζάνια, Προσφυγικά, Acta et Verba, Rosa Nera, Ε.Κ.Χ. Σχολείο, Libertatia, Φάμπρικα Υφανέτ
22:00 LIVE: Juju Bruju (No Wave, Ano Poli) / Chain Cult (Post Punk, Athens)

Ολόκληρο το πρόγραμμα του 10ημέρου φεστιβάλ:

Παρασκευή 14 Ιούνη
18:30 | ΠΟΡΕΙΑ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ ΣΤΙΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΡΙΕΣ - 1 χρόνος από το κρατικό έγκλημα στην πύλο (Άγαλμα Βενιζέλου)

Σάββατο 15 Ιούνη

14:00 | Πανελλαδική συνάντηση αυτοοργανωμένων συναυλιακών ομάδων και στούντιο - Ηχητικό Ξέσπασμα
21:00 | LIVE: Kalashnikov / Tenia / Μορμώ / Πάνω απ'το πτώμα μου

Κυριακή 16 Ιούνη

18:00 | BMX BAR

Δευτέρα 17 Ιούνη
19:00 | Εκδήλωση - συζήτηση
Κίνημα για την στέγαση στη Χιλή (Vida Digna): Αγώνας για αξιοπρεπή ζωή / Συζήτηση με σύντροφο από τη συνέλευση αναρχικών Βαλπαραΐσο.

Τρίτη 18 Ιούνη
19:00 | Εκδήλωση - συζήτηση
Η Λατινική Αμερική αντιστέκεται: Αυτόνομα μητροπολιτικά κινήματα και αγώνες των ιθαγενών / Συζήτηση με τον σύντροφο Raul Zibechi

Τετάρτη 19 Ιούνη
19:00 | Εκδήλωση - συζήτηση
Urban arts and social protest in Berlin / Συζήτηση με μέλος της κολλεκτίβας Reclaim Your City (Βερολίνο), βασισμένη στο βιβλίο «BITTE LEBN - URBAN ART & SUBCULTURE IN BERLIN 2003-2021»
+ Έκθεση φωτογραφίας της RYC από κοινωνικές καλλιτεχνικές παρεμβάσεις για το δικαίωμα στην πόλη

Πέμπτη 20 Ιούνη
19:00 | Εκδήλωση - Συζήτηση: «Αυτομειώσεις - μια προοπτική αγώνα ενάντια στην ακρίβεια»
- Κίνηση Ενάντια στην Ακρίβεια (Θεσσαλονίκη)
- Κυψέλη Πατήσια ενάντια στην ακρίβεια (Αθήνα)
- Συνέλευση Αδιαμεσολάβητης Δράσης Βύρωνα, Καισαριανής, Παγκρατίου, Ζωγράφου (Αθήνα)
22:00 | LIVE: Unshaped Ahead

Παρασκευή 21 Ιούνη
18:00 | Ο ρόλος των καταλήψεων στον κοινωνικό ανταγωνισμό / Μορφές οργάνωσης και τρόποι λειτουργίας
Εισηγήτριες: Αλλότρια, Άνω Κάτω, Ζιζάνια, Προσφυγικά, Acta et Verba, Rosa Nera, Ε.Κ.Χ. Σχολείο, Libertatia, Φάμπρικα Υφανέτ
22:00 LIVE: Juju Bruju (No Wave, Ano Poli) / Chain Cult (Post Punk, Athens)

Σάββατο 22 Ιούνη
11:00 | Στρογγυλό τραπέζι: συλλογικό πρωινό και διαβούλευση αναζήτησης νέων μορφών αγώνα για τη στέγαση και τη μείωση ενοικίων

13:00 | Συζήτηση για τις δομές και τους αγώνες γύρω από την κοινωνική αναπαραγωγή
Εισηγήτριες: Ζιζάνια, Προσφυγικά, Acta et Verba, Ε.Κ.Χ. Σχολείο, Libertatia, Φάμπρικα Υφανέτ

16:00 | Συνέχειες και ασυνέχειες στην κινηματική ιστορία
Εισηγήτριες: Αλλότρια, Προσφυγικά, Μπίνειο, Acta et Verba, Φάμπρικα Υφανέτ
+positioning performance: Στο "λεωφορείο" θεατρική ομάδα κατάληψης Αλλότρια - Όλο Λάθως

19:00 | Ένας κριτικός απολογισμός των ανακαταλήψεων
Εισηγήτριες: Άνω Κάτω Πατησίων, Ζιζάνια

22:00 | LIVE: another dyke / Πράσινη Λεσβία / Μεσκλάν
+ AFTER BIRTHDAY PARTY

Kυριακή 23 Ιούνη
13:00 | Παρουσίαση του 3ου τεύχους Waves - φεμινιστικές αναταράξεις στα νερά του κοινωνικού και του πολιτικού, από τις συντάκτριες του περιοδικού
18:00 | Ground control to space communes (live action RPG session)