Προβολή αρχείου για το μήνα: Οκτωβρίου 2022 (επιστροφή στο σήμερα)

2009ΙανΦεβΜαρτίουΑπριλίουΜαΐουΙουνίουΙουλίουΑυγΣεπΟκτΝοεΔεκ
2010ΙανΦεβΜαρτίουΑπριλίουΜαΐουΙουνίουΙουλίουΑυγΣεπΟκτΝοεΔεκ
2011ΙανΦεβΜαρτίουΑπριλίουΜαΐουΙουνίουΙουλίουΑυγΣεπΟκτΝοεΔεκ
2012ΙανΦεβΜαρτίουΑπριλίουΜαΐουΙουνίουΙουλίουΑυγΣεπΟκτΝοεΔεκ
2013ΙανΦεβΜαρτίουΑπριλίουΜαΐουΙουνίουΙουλίουΑυγΣεπΟκτΝοεΔεκ
2014ΙανΦεβΜαρτίουΑπριλίουΜαΐουΙουνίουΙουλίουΑυγΣεπΟκτΝοεΔεκ
2015ΙανΦεβΜαρτίουΑπριλίουΜαΐουΙουνίουΙουλίουΑυγΣεπΟκτΝοεΔεκ
2016ΙανΦεβΜαρτίουΑπριλίουΜαΐουΙουνίουΙουλίουΑυγΣεπΟκτΝοεΔεκ
2017ΙανΦεβΜαρτίουΑπριλίουΜαΐουΙουνίουΙουλίουΑυγΣεπΟκτΝοεΔεκ
2018ΙανΦεβΜαρτίουΑπριλίουΜαΐουΙουνίουΙουλίουΑυγΣεπΟκτΝοεΔεκ
2019ΙανΦεβΜαρτίουΑπριλίουΜαΐουΙουνίουΙουλίουΑυγΣεπΟκτΝοεΔεκ
2020ΙανΦεβΜαρτίουΑπριλίουΜαΐουΙουνίουΙουλίουΑυγΣεπΟκτΝοεΔεκ
2021ΙανΦεβΜαρτίουΑπριλίουΜαΐουΙουνίουΙουλίουΑυγΣεπΟκτΝοεΔεκ
2022ΙανΦεβΜαρτίουΑπριλίουΜαΐουΙουνίουΙουλίουΑυγΣεπΟκτΝοεΔεκ
2023ΙανΦεβΜαρτίουΑπριλίουΜαΐουΙουνίουΙουλίου

Σάββατο 1 Οκτωβρίου

- Πρόγραμμα εβδομάδας rosa nera Χανιά
10:00 Hatha Yoga Αθήνα
11:30 Συγκέντρωση Αλληλεγγύης στις αδερφές μας στο Ιραν Ηράκλειο
12:00 μικροφωνική ενάντια στην πράσινη ανάπυξη και την ενεργειακή λαίλαπα Θεσσαλονίκη
14:00 10th international video poetry festival Αθήνα
14:00 Άνοιγμα Εκλάμψεων Αθήνα
17:00 κάλεσμα σε κουβέντα για τη δημιουργία μαθητικής συνέλευσης Κέρκυρα
17:30 Φεστιβάλ Αναιρέσεις 2022 Ρέθυμνο
18:00 Φεστιβάλ Αναιρέσεις Θεσσαλονίκη
18:00 Ανοιχτό κάλεσμα συμμετοχής // ΕΚΧ Σχολείο Θεσσαλονίκη
18:00 εκδήλωση/συζήτηση ενάντια στην πράσινη ανάπτυξη και την ενεργειακή λαίλαπα Θεσσαλονίκη
18:00 Εκδήλωση - συζήτηση : Πόλεμος και εθνικοαπελευθερωτικά κινήματα Θεσσαλονίκη
18:00 16ο Αντιρατσιστικό Φεστιβάλ - Γιορτή Κοινωνικής Αλληλεγγύης Χανίων Χανιά
18:00 Συγκέντρωση αλληλεγγύης Μυτιλήνη
18:00 Ανοιχτή Συνέλευση για την υπεράσπιση του Λόφου Στρέφη Αθήνα
18:00 Συλλαλητήριο αλληλεγγύης στις γυναίκες και την εξέγερση στο Ιράν Αθήνα
19:00 No Torture Festival "Βασίλης Μάγγος" Αθήνα
19:00 Παρουσίαση βιβλίου & προβολή ντοκιμαντέρ Καρδίτσα
19:00 Λαϊκο-ρεμπέτικο γλέντι από την ομάδα μπουζουκιών της λέσχης Νέα Ιωνία
19:00 Πορεια αλληλεγγυης στις καταληψεις Αλεξ/πολη
19:00 Συζητηση-προβολη ταινιας Persepolis Αθήνα
19:30 Οι Γυναίκες στον Αντιδικτατορικό Αγώνα | Μαρτυρίες Θεσσαλονίκη
20:00 Hip Hop Live για την οικονομική ενίσχυση της συνέλευσης Σπάμε το Φόβο Βύρωνας
20:00 Αφιερωμα | Γκοντάρ: Η Κινέζα- Προβολή, συζήτηση και Μπαρ Θεσσαλονίκη
21:00 (Αναβολή) Coctail bar για ιατρικά έξοδα συντρόφισσας Θεσσαλονίκη
21:00 άνοιγμα αυτοδιαχειριζόμενου χώρου ΑΝΑΤόΠΙΑ Πάτρα
21:00 DJ Set στην Γκαρμπολά Θεσσαλονίκη
21:00 Μουσικό καφενείο & μπαζάρ βιβλιου Αθήνα
21:00 DIY Toutkal Fest vol.4 Φλώρινα
21:00 Βόρεια Εύβοια· Κανένας Νεκρός (!) - Το ντοκιμαντέρ του Βασίλη Νίκα Αθήνα
21:30 Μουσική βραδιά Θεσσαλονίκη
22:00 Σουπερ Τσουπροπαρτι Γιάννενα
22:00 Μπαρ πανκ & χιπ χοπ για ιατρικά έξοδα Αθήνα

Κυριακή 2 Οκτωβρίου

- Πρόγραμμα εβδομάδας rosa nera Χανιά
09:00 Πεζοπορία στον Υμηττό Καισαριανή
13:00 Booksabot Δανειστική βιβλιοθήκη / Κινηματικό Βιβλιοπωλείο Θεσσαλονίκη
15:00 Θεατρικό Εργαστήρι: Διάθεση Τέχνης Αθήνα
15:00 Ιστορίες που δεν φτιάχτηκαν ακόμη ραδιόφωνα
16:00 Συλλογικό φύτεμα κηπευτικών στον κήπο Αργυρούπολη
16:00 Χίλιοι μικροί έρωτες στα Εξάρχεια Αθήνα
17:00 Ώρα να μιλήσουμε εμείς για τα σώματα μας- Συλλογικότητα "Rabbia Viola" Θεσσαλονίκη
17:00 Ρεμπέτικο - Λαϊκό γλέντι Αθήνα
17:00 Τσιπουροκαφεναι 5 Γιάννενα
18:00 Προβολή - συζήτηση : <<La Cecilia >> Θεσσαλονίκη
18:00 Συγκεντρωση Αθήνα
18:00 Συνέλευση Ταμείου Αλληλεγγύης Φυλακισμένων και Διωκόμενων αγωνιστών-στριών Αθήνα
18:00 Ανοιχτή Συνέλευση της Κατάληψης ΛΚ37 Αθήνα
18:00 Συγκέντρωση Αθήνα
19:00 No Torture Festival "Βασίλης Μάγγος" Αθήνα
20:00 Προβολή Ταινίας: "Persepolis" + Φεμινιστικό Bar Θεσσαλονίκη
21:00 Συναυλία αλληλεγγύης και οικονομικής ενίσχυσης με μουσικά σχήματα της πόλης Καρδίτσα
21:00 Μπαρ οικ.ενίσχυσης του Sabot Θεσσαλονίκη
21:00 Η αλήθεια πέθανε - Τσιριτσάντσουλες Αθήνα
21:00 Προβολή : Νήμα (Ακυρώνεται) Ηράκλειο

Δευτέρα 3 Οκτωβρίου

07:00 Απεργιακή συγκέντρωση Θεσσαλονίκη
09:00 Συγκέντρωση σήμερα στις 09:00π.μ στα σκαλάκια του αστέρα Αθήνα
10:00 Συγκέντρωση υπεράσπισης ασύλου Θεσσαλονίκη
12:00 Μικροφωνικη συγκέντρωση ενάντια στην εκπαιδευτική αναδιάρθρωση Θεσσαλονίκη
15:00 Εκπομπή: Τελευταία Θρανία ραδιόφωνα
15:00 Συγγραφή ανοιχτού πλαισίου του Ελευθεριακού Σχήματος Πληροφορικής Θεσσαλονίκη
18:00 ΑΚΥΡΩΣΗ | Συγκέντρωση στο Υπουργείο Υγείας - Αλληλεγγύη με την Όλγα Αθήνα
18:00 Balkan Session of Athens Αθήνα
19:00 Διαδήλωση αλληλεγγύης στους διωκόμενους αγωνιστές Καρδίτσα
19:00 Αυτοοργανωμένη Δομή Αλληλεγγύης/Συλλογής-Προσφοράς ειδών 1ης ανάγκης “Ντουλάπι” Αθήνα
19:00 Συνέλευση Ταμείου αλληλεγγύης φυλακισμένων και διωκόμενων αγωνιστ(ρι)ών Θεσσαλονίκη
19:00 Ανοιχτή συνέλευση αλληλεγγύης των συντρόφων Λάμπρου Β. και Παναγιώτη Β. Αθήνα
19:30 Πρώτη συνάντηση ομάδας αυτομόρφωσης βοτάνων Γιάννενα
19:30 Σύσκεψη με σκοπό τη διοργάνωση διαδήλωσης για τη "Μαλαματίνα" Αθήνα
20:30 Κοινωνικό Καφενείο Κορυδαλλός
20:30 Athena του Ρομέν Γαβράς Αθήνα
21:00 Προβολή CineΦ.Ηλ. - Black Cat, White Cat (1998) + Μπαρ! Θεσσαλονίκη
21:00 Άνοιγμα Αυτόνομου Στεκιού Καβάλας Καβάλα

Τρίτη 4 Οκτωβρίου

09:00 Συγκέντρωση για τη δίκη 4 αγωνιστών Καρδίτσα
09:00 Συγκέντρωση στο Εφετείο για Σταθόπουλο - Χατζηβασιλειάδη Αθήνα
11:00 Η Νίκη και η Ζω στη Sibel Balaç ! Θεσσαλονίκη
15:00 Διανομή φαγητού στα Πατήσια Αθήνα
17:00 Επόμενη διαδικασία της Πρωτοβουλίας Αναρχικών Φοιτητών/-τριών Αθήνας Αθήνα
17:30 [Αθήνα] Συγκέντρωση διαμαρτυρίας για τους δημόσιους και ελεύθερους χώρους Αθήνα
18:00 Hatha Yoga Αθήνα
18:30 Συνέλευση Αλληλεγγύης στους φυλακισμένους, φυγόδικους & διωκόμενους αγωνιστές Αθήνα
18:30 Μάθημα Hatha Yoga Αθήνα
19:00 Εκδήλωση/Συζήτηση με θέμα την ''ακρίβεια'' Καισαριανή
19:00 Συγκέντρωση ενάντια στην επίσκεψη Χατζηδάκη Πάτρα
19:00 Ανοιχτή συνέλευση του solidarity with migrants Αθήνα
19:00 Αλλαγή ημέρας συνέλευσης αλληλεγγύης στους συντρόφους Παναγιώτη Β.- Λάμπρο Β. Αθήνα
19:00 Συλλογή τροφίμων και ταμείο ενίσχυσης των απεργών στην Μαλαματίνα Θεσσαλονίκη
19:00 Συλλογή τροφίμων και ταμείο ενίσχυσης των απεργών στην Μαλαματίνα Θεσσαλονίκη
20:00 Άνοιγμα Εκλάμψεων Αθήνα
20:00 Προβολή ντοκιμαντέρ "A History of the European Working Class" Γιάννενα
20:00 Bar οικονομικής ενίσχυσης του gizmolab Θεσσαλονίκη
20:00 Θεματική μουσική βραδιά Πετρούπολη
20:30 Προβολή της ταινίας ''Shoplifters'' Καρδίτσα
21:00 Το βιβλιοπωλείο της Άπατρις ανοίγει τα βιβλία του Χανιά

σήμερα Τετάρτη 5 Οκτωβρίου

08:00 Συγκέντρωση στο Πάρκο Κύπρου & Πατησίων | Έκτακτη ανακοίνωση Αθήνα
09:00 (Αναβολή) Workshop Κοπής Ξύλων Γιάννενα
09:00 Συγκέντρωση Αλληλεγγύης Για Τους Συλληφθέντες της Πλατείας Αθήνα
11:00 Μικροφωνική συγκέντρωση υπεράσπισης του ασύλου Θεσσαλονίκη
15:00 Καφές και Διάβασμα Θεσσαλονίκη
17:00 Ζιζάνια: Ανοιχτή κατάληψη Αθήνα
18:00 Δανειστική βιβλιοθήκη-Κινηματικό βιβλιοπωλείο στην κατάληψη Libertatia Θεσσαλονίκη
18:00 Οργάνωση δράσεων αλληλεγγύης σε άστεγο και σε μεταναστευτικό πληθυσμό Θεσσαλονίκη
18:00 Τσι-Κουνγκ (Qi-Gong) Αθήνα
18:00 Aν. απολογιστική συνέλευση για αντιφασιστικό-αντικρατικό μπλοκ στο Κερατσίνι Αθήνα
18:30 Ανοιχτή Αναρχική Αντιπατριαρχική Συνέλευση Αθήνα
19:00 Πολιτικό Καφενείο Γυναικών Θεσσαλονίκη
19:00 Άνοιγμα αυτοδιαχειριζόμενου χώρου Ανατόπια Πάτρα
19:00 Προβολή Persepolis με αφορμή την εξέγερση στο Ιράν Θεσσαλονίκη
19:00 Συλλογή τροφίμων και ταμείο ενίσχυσης των απεργών στην Μαλαματίνα Θεσσαλονίκη
19:00 Συλλογή τροφίμων και ταμείο ενίσχυσης των απεργών στην Μαλαματίνα Θεσσαλονίκη
19:30 Ανοιχτή εκδήλωση & γλέντι Βύρωνας
19:30 Ανοιχτή εβδομαδιαία συνέλευση Stop War on Migrants Θεσσαλονίκη
20:00 Διαχειριστική συνέλευση κατάληψης Libertatia Θεσσαλονίκη
20:00 προβολή της ταινίας ''ΛΥΣΣΑ'' Θεσσαλονίκη
20:00 Ανοιχτή συνέλευση 1431am Θεσσαλονίκη
20:00 Ελευθεριακό Ψηφιακό Αρχείο - εργαστήρι ψηφιοποίησης Αθήνα
20:00 Dj set Θεσσαλονίκη
20:00 Προβολή της ταινίας "Force Majeure" (2014) στο Cine Yfanet Θεσσαλονίκη
20:00 Συνέλευση αλληλεγγύης στους 4 διωκόμενους/η για την υπόθεση "Σύντροφοι-ισσες" Αθήνα
20:00 Άνοιγμα δανειστικής βιβλιοθήκης και κινηματικού βιβλιοπωλείου Περιστέρι
20:30 Σεμινάρια μανιταρογνωσίας στο Στέκι Βόλος
21:00 Δωρεάν ΣινεΠ - Athena Αθήνα
21:00 Προβολές Τετάρτης Μυτιλήνη
21:00 Άνοιγμα Αυτόνομου Στεκιού Καβάλας Καβάλα
21:00 Συνέλευση Εργατικής Λέσχης Νέας Ιωνίας Νέα Ιωνία
21:00 Εκπομπή για τους δημόσιους χώρους ραδιόφωνα

αύριο Πέμπτη 6 Οκτωβρίου

09:00 Συγκέντρωση αλληλεγγύης στους συντρόφους Λάμπρο Β. και Παναγιώτη Β. Πειραιάς
11:00 Αυτο-οργανωμένος καφενές στον πύργο του Παιδαγωγικού Θεσσαλονίκη
15:00 Ιστορίες που δεν φτιάχτηκαν ακόμη ραδιόφωνα
18:00 Μάθημα Τaiji Αθήνα
18:00 Μάθημα Παραδοσιακών Χορών Αθήνα
18:00 7η απολογιστική συνέλευση της απεργίας πείνας του συντρόφου Γ.Μιχαηλίδη Αθήνα
19:00 Μπάρ Οικονομικής Ενίσχυσης Ταμείου Dolorem Ipsum Θεσσαλονίκη
19:00 Aνοιχτή συζήτηση για την Πανελλαδική διαδήλωση στο Βόλο Αθήνα
19:00 Συλλογή τροφίμων και ταμείο ενίσχυσης των απεργών στην Μαλαματίνα Θεσσαλονίκη
19:00 Συλλογή τροφίμων και ταμείο ενίσχυσης των απεργών στην Μαλαματίνα Θεσσαλονίκη
19:00 Πρόσκληση για τις ανοιχτες συνελευσεις Αθήνα
20:00 Εκδήλωση-παρουσίαση: Η αυτόνομη διοίκηση της Σενγκάλ Αθήνα
20:00 Άνοιγμα αυτοδιαχειριζόμενου χώρου Ανατόπια Πάτρα
20:00 Προβολή της ταινίας "Do the right thing" Θεσσαλονίκη
20:30 Καφες & αντιπαθεια: Έθνος, φύλο και γυναικεία κινήματα στην Ελλάδα 1880-1949 Χανιά
20:30 Προβολή ταινίας (Never, Rarely, Sometimes, Always) + After bar με Fem μουσικές Θεσσαλονίκη
21:00 Άνοιγμα Εκλάμψεων - Fall Bar με Stoner, Fuzz, Doom Αθήνα
21:00 Μπαρ &dj set οικονομικής ενίσχυσης του Αυτοοργανωμένου Σχήματος Αρχιτεκτονικής Θεσσαλονίκη
21:00 Η ΚΙΝΟΓΕ προβάλλει: "Mean Girls" + μπαρ Θεσσαλονίκη

Παρασκευή 7 Οκτωβρίου

09:00 Aντιφασιστική συγκέντρωση Αθήνα
18:00 Παρουσίαση μπροσούρας: Μια κριτική ιστορία της στρατευμένης έρευνας Αθήνα
18:30 Συγκέντρωση Θεσσαλονίκη
18:30 Μάθημα Hatha Yoga Αθήνα
19:00 Διαδήλωση Αθήνα
20:00 Ανοιχτή συνέλευση της "Ελευθεριακής συνέλευσης για την ταξική οργάνωση στη βάση" Θεσσαλονίκη
20:00 Μαθημα μπουζουκιου τζουρα μπαγλαμα Αθήνα
20:00 Προβολή - Ρεμπέτικο Γλέντι Θεσσαλονίκη
20:00 Η ιστορία και η οργάνωση της αυτόνομης διοίκησης του Σενγκάλ στο βόρειο Ιράκ Αθήνα
20:00 Άνοιγμα αυτοδιαχειριζόμενου χώρου Ανατόπια Πάτρα
21:00 ΑΚΥΡΩΣΗ Συναυλία αλληλεγγύης για τους 11 Αγωνιστές από την Τουρκία Αθήνα
21:00 Party οικ. ενίσχυσης για δικαστικά έξοδα - πρόστιμα Αθήνα
21:00 Μπαρ οικονομικης ενισχυσης για συλληφεντα στΗ Ν. Σμυρνη Αθήνα
21:00 DIY bar | Dj set by Liaros Βόλος
21:00 Προβολή ταινίας "Bullet train" Βύρωνας
21:00 Μπαρ οικονομικής ενισχύσης εργασιών της δομής αρχείου Θεσσαλονίκη
21:00 μπαρ με ψηστήρι [οικ. ενίσχυσης] Θεσσαλονίκη
21:30 Πρωτη προβολη της ταινιας για τον Georges Abdallah Αθήνα
23:00 Ρε κατω τα χερια απο το Θαναση ρε: The Party Θεσσαλονίκη

Σάββατο 8 Οκτωβρίου

10:00 Hatha Yoga Αθήνα
12:00 Διεθνές Συνέδριο Αθήνα
12:00 Εργαστήρι παιδικών δράσεων «Φτου Ξελευτερία» Αθήνα
12:00 PROTEST - Women, Life, Freedom Θεσσαλονίκη
14:00 Άνοιγμα Εκλάμψεων Αθήνα
18:00 Σπουδάζοντας την αντίσταση ενάντια στη γενίκευση της καταστολής Θεσσαλονίκη
18:00 Metal Solid@rity - αντιφασιστικό μεταλ φεστιβαλ Αθήνα
18:00 Άνοιγμα νέου χώρου/εντευκτηρίου Ευτοπίας Αθήνα
18:00 Τσι-Κουνγκ (Qi-Gong) Αθήνα
18:30 Ρουβίκωνας: «Αγώνες για την προστασία του περιβάλλοντος. Προοπτική και συνέχεια» Αθήνα
19:00 Έτρεχα και σκεφτόμουν την Άννα | Βιβλιοπαρουσίαση Πάτρα
19:00 Εκδήλωση-παρουσίαση βιβλίου "για μια χούφτα τούβλα Δραπετσώνα
19:30 Προβολή ταινίας: Persepolis | συζήτηση & bar Βόλος
20:00 post-punk bar οικονομικής ενίσχυσης Θεσσαλονίκη
20:00 live οικονομικής ενίσχυσης στην αυλή της κατάληψης Libertatia Θεσσαλονίκη
21:00 Αυτοοργανωμένη Πανκ συναυλία Ρέθυμνο
21:00 D.I.Y. Live από Α.Μ.Ο.Κομψόγναθος Καρδίτσα
21:00 Live οικονομικής ενίσχυσης των εργασιών συντήρησης Θεσσαλονίκη
21:00 Θεατρική παράσταση: Στάχτες στα χέρια (Laurent Gaudé) Περιστέρι
21:00 Αυτοοργανωμένη μουσική βραδιά Ανατόπια Πάτρα
21:00 Live: GeS, Μεσαίωνας Cypher, Stolen Mic Αθήνα
21:30 Psy Addicts + Friends στο Π Αθήνα
22:00 Παρτι οικονομικης ενισχυσης Αθήνα
22:00 Προ-γενέθλιο Παρτυ της Κατάληψης Αντιβίωση Γιάννενα
22:00 κοκτέηλ μπαρ Γαλάτσι
22:00 Accion Mutante Collective Presents THE OPPRESSED Καβάλα